CIDOS, s.r.o.
lícové cihly a klinkerylícové cihly a klinkery
zámková betonová dlažbazámková betonová dlažba
dlažba klinkerdlažba klinker
cihelná dlažbacihelná dlažba
cihelná antukacihelná antuka

LEPENÍ A SPÁROVÁNÍ OBKLADOVÝCH PÁSKÚ KLINKER

Ve spolupráci s předními výrobci stavební chemie jsme pro Vás připravili technologický předpis pro lepení a spárování obkladových pásků a rohových tvarovek KLINKER Röben, KLINKER Ströher, pásků KLINKER KC a lícových obkladových pásků Heylen Bricks, Vande Moortel a dalších.

1. Doporučené materiály:

- Příprava podkladu - Primer 3296
- Lepení - Keraflex a RKS
- Spárování - Keracolor GG a FM
- Výplň dilatací - Mapesil AC
- Impregnace (před i po spárování) - Keraseal
- Čištění po spárování - Keranet
Z důvodu rozdílného chemického složení nedoporučujeme kombinovat materiály různých výrobců.

2. Charakteristika materiálů:

Primer 3296 (Mapei)
Bezrozpouštědlový disperzní základní nátěr na bázi syntetické pryskyřice pro savé podklady.
Zpevňuje podklad a snižuje jeho savost. Výrazně zvyšuje přídržnost následných vrstev. Podklad musí být čistý a savý. Nanáší se válečkem nebo stříkáním na připravený podklad.
Ředí se v poměru 1:1 až 1: 2 s vodou.

Keraflex (Mapei)
Vysoce jakostní flexibilní lepící tmel.
Díky vysokému podílu syntetických pryskyřic a speciálních přísad se vyznačuje flexibilitou, je vodovzdorný a mrazuvzdorný. Je určen k lepení obkladových pásků KLINKER. Je vhodný pro vnitřní i vnější prostory.

Keracolor GG (Mapei)
Spárovací tmel pro spáry šířky 4-15mm. Je rychle tuhnoucí a mrazuvzdorný. Nabídka je v 10 barevných odstínech. Je určen ke spárování obkladových pásků KLINKER. Je vhodný pro vnitřní i vnější prostory.

Mapesil AC (Mapei)
Jednosložková spárovací těsnicí, trvale pružná hmota. Vhodná pro výplně dilatačních spár. Nabídka je v 24 barevných odstínech.

Keraseal (Mapei)
Impregnační lak na neglazované keramické materiály. K ochraně neglazovaných obkladů a dlažeb před znečištěním a výkvěty. Usnadňuje údržbu.

Keranet (Mapei)
Vysoce účinný čistící prostředek s obsahem kyseliny. Snadno odstraňuje cementové povlaky, výkvěty a další nečistoty z povrchu režného zdiva.

RKS (Quick-Mix)
Vysoce jakostní flexibilní lepící tmel.
Je určen k lepení obkladových pásků KLINKER. Je vhodný pro vnitřní i vnější prostory.

FM (Quick-Mix)
Spárovací tmel pro spáry šířky 4-15mm. Je rychle tuhnoucí a mrazuvzdorný. Nabídka je v 7 barevných odstínech. Je určen ke spárování obkladových pásků KLINKER. Je vhodný pro vnitřní i vnější prostory.

3. Pracovní postup lepení a spárování obkladových pásků KLINKER:

Podklad
- podkladní vrstva musí být vyzrálá, tj.nesmí vykazovat větší vlhkost než 4 %
- místní odchylka rovinnosti podkladu nesmí přesáhnout 2 mm – měřeno 2 m latí
- podkladní vápenocementové a cementové omítky musí splňovat požadavky dané příslušnými normami – přídržnost k podkladu musí být minimálně 1,5 Mpa
- podklad musí být bezprašný, bez všech nesourodých částí

Lepení bez výplně spár – technologie zatřeného tmelu.
Po kontrole podkladu přistoupíme k lepení obkladu. U běžné omítky provedeme penetraci prostředkem Primer 3296 ředěným vodou v poměru 1:1 až 1:2, který naneseme na stěnu válečkem nebo štětkou. Po jeho zaschnutí můžeme namíchat lepící tmel. Pro běžné aplikace doporučujeme lepící tmel Keraflex (RKS). Zubovou stěrkou číslo 8 - 10 mm nazubujeme tmel (svisle). Do takto připraveného podkladu klademe KLINKER pásky. Ocelovou spárovačkou zahlazujeme nazubovaný tmel v místech spáry. Po vytvrzení tmelu provedeme očištění povrchu mechanicky, při větším znečištění použijeme čistící prostředek Keranet. Před jeho použitím je třeba nejprve čištěnou plochu dostatečně zvlhčit. Po použití Keranetu je třeba provést neutralizaci povrchu například mýdlovou vodou a znovu dostatečně opláchnout vodou.

cihelné páskycihelné páskycihelné pásky

Spárování.
U hladkých typů KLINKER pásků, například NFP 16, NFP 17, je možné provést klasické spárování natažením materiálu Keracolor GG (FM). V tomto případě není potřeba zahlazovat ve spáře lepící tmel.

cihelné páskycihelné páskycihelné pásky

U KLINKER pásků s reliéfem a zejména u HANDFORM pásků je nutné provést spárování ocelovou spárovačkou. Spárovací hmotu namícháme do konzistence polosuché a postupně jí vyplníme a uhladíme spáry. Po vytvrzení spárovací hmoty provedeme očištění od zbytků spárovacího tmelu.

Úprava povrchu napuštěním – ochrana povrchu.
U neglazovaných KLINKER pásků můžeme povrch napustit bezbarvým silikonovým vodním roztokem s hydrofobními vlastnostmi - Keraseal. Ošetřená plocha zůstává propustná vodním parám. Napuštěný povrch lépe chrání obklad před nepřízní počasí a dalšími agresivními vlivy.

CIDOS, s.r.o., Popovice 99, 506 01 Jičín, Ič 25278321, Dič CZ25278321,
reg. v obchodním rejstříku Krajského soudu v Hradci Králové (odd. C, vložka 12363)
Ing. Miroslav Charamza - 607 544 589, 724 070 769, e-mail: cidos@cidos.cz